Momentálně dočítám knihu Mindf*ck od Wylieho, který určitou dobu pracoval v Cambridge Analytica. A tenhle příběh mě nutí koukat na kampaně a informace z odstupem a vnímat i „vedlejší“ zprávy, kterým bych nevěnovala #pozornost a úplně si je s volbami nespojila, vnímat, které informace ve mě vyvolají zlost, znechucení nebo rozhořčení.

Jednoduše řečeno normální smrtelník, marketingem a datovou analýzou nepolíbený, s úžasem zjistí: „Oni mě vlastně donutí vybrat si to, co jsem dříve zavrhl, tím, že si z nějakého důvodu nemůžu vybrat to, co jsem původně chtěl.“

Zlepšení kvality rozhodování lze docílit pomocí #rtt #terapie. Volba je vždy ovlivněna emocemi. Jde o to jakými a jak moc.

Aby byla moje volba se mnou nejvíce v souladu, potřebuji být nejen v klidu, ale i výborně naladěna. Pak můj mozek využije celou svou kapacitu a já se rozhodnu opravdu podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Ve vzteku, zlosti, úzkosti, stresu se rozhoduji omezeně – nevyužívám celou kapacitu mozku, nespojuji různé druhy informací. Ve vzteku, zlosti, úzkosti, stresu jsem totiž v nastavení „přežití“ nebo „zvládání“, chcete-li. A pak se připojuji k názorovým skupinám, se kterými bych v klidu nesouhlasila.

Jak to teda udělat? Jak zvolit správně?

Je třeba si uvědomit, jaké zprávy mě i vás rozezlily, rozhořčily, naštvaly, zvedly z křesla, zaskočily, ponížily, vyvolaly odpor a strach. Pak se na ně kouknu znova a uvědomím si, že zveřejňování zpráv kandidáty i jejich protivníky je cílené. Tedy mají představu o tom, co to s námi udělá. A nejen to i „nestranné“ organizace, zahraniční firmy, cizí státníci, zajímavé osoby něco propagují nebo náhodou něco zmíní a já to podprahově všechno vnímám a ovlivňuje mě to.

Tak tenhle informační guláš dejme stranou, v klidu s čajem nebo teplým nápojem se znovu zamyslím nad tím, co od prezidenta nebo prezidentky očekávám, jaké má pravomoce, jaké povinnosti, jaké jsou pro mě důležité schopnosti, vlastnosti. A pak projdu kandidáty a podle toho, jak splňují jednotlivé body, tak si vyberu. 🙂

Šťastnou ruku nám všem!